Oprișan îi atacă pe liberali: „România Brătienilor a fost mereu unul dintre cele mai subdezvoltate și sărace state ale Europei. Până la primul război mondial, țărănimea se afla într-o mizerie cronică, de aceea a și avut loc Răscoala de la 1907”

Fostul președinte al PSD și CJ Vrancea, Marian Oprișan, a postat pe Facebook un atac dur la adresa liberalilor, ironizându-i și preluând pasaje publicate de terți cu privire la situația țăranilor din primii ani de după 1900.

Am râs eu de-a lungul timpului, dar le dau dreptate liberalilor: ei chiar sunt urmașii Brătienilor. România Brătienilor a fost mereu unul dintre cele mai subdezvoltate și sărace state ale Europei. Până la primul război mondial, țărănimea se afla într-o mizerie cronică. De asta a avut loc Răscoala din 1907, singura revoltă țărănească a secolului XX de pe bătrânul continent. De altfel, conservatorii se aflau la putere și au cedat-o liberalilor care au reprimat cum știau ei mai bine. Dar conservatorii erau moșierii cei răi. Nici orașele nu arătau mai bine”, a scris astăzi Oprișan.

Un partid care s-a opus cu tărie democrației și a fost dependent de bugetul statului. Pe mine nu mă miră ce fac acum. Acesta a fost mereu obiectivul lor, fie și inconștient: să distrugă tot ceea ce se poate distruge, mai ales sistemul de educație. Bogdan Caranfilof”, a completat fostul lider al CJ Vrancea. (Cristi IRIMIA)

Facebook

Ediție de Vrancea Online

Știri din Vrancea, actualizate constant.

Vizitează pagina

PROMO

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.